Program

SUNDAY, JUNE 30
19:30
RECEPTION
MONDAY, JULY 1
8:30
REGISTRATION
9:15
OPENING CERIMONY
10:00
Invited Talk: Marc van Kreveld Geometric Definitions for Geographic Problems: groups of moving entities and other phenomena
Chair: Rodrigo Silveira
11:00
COFFEE BREAK
SESSION 1  Chair: Jorge Urrutia
11:30
Maximum matching in disk graphs of bounded depth
Sergio Cabello and Wolfgang Mulzer
11:50
Generalized kernels of polygons under rotation: area and perimeter
Alejandra Martínez-Moraian, David Orden, Leonidas Palios, Carlos Seara and Paweł Żyliński
12:10
Affine invariant triangulations
Prosenjit Bose, Pilar Cano and Rodrigo Silveira
12:30
SHORT BREAK
SESSION 2  Chair: Alberto Márquez
12:40
Parallel Simulated Annealing for coverage area maximization
Narcís Coll, Marta Fort and Moisès Saus
13:00
Collision avoidance for aerial vehicles using turn-angles
Luis Evaristo Caraballo, José-Miguel Díaz-Báñez, Ruy Fabila-Monroy, Alberto Fernández and Fabio Rodríguez
13:20
LUNCH
SESSION 3  Chair: Sergio Cabello
15:00
The convex dimension of k-uniform hypergraphs
Leonardo Martínez-Sandoval and Arnau Padrol
15:20
Geometric optimization problems for divisions of convex bodies
Antonio Cañete, Isabel Fernández and Alberto Márquez
15:40
A complete list of all convex shapes made by gluing regular pentagons
Elena Arseneva, Stefan Langerman and Boris Zolotov
16:00
COFFEE BREAK
SESSION 4  Chair: Javier Tejel
16:20
Extending to 1-Plane Drawings
Fabian Klute, Irene Parada and Thekla Hamm
16:40
Bounding the number of crossings for a particular class of drawings of Kn,n
Carolina Medina, Irene Parada, Gelasio Salazar and Birgit Vogtenhuber
17:00
BUSINESS MEETING
19:30
GIRONA OLD QUARTER TOUR
TUESDAY, JULY 2
9:30
Invited Talk: David Rappaport Old Problems New Results
Chair: Carlos Seara
10:30
COFFEE BREAK
SESSION 5  Chair: Bettina Speckmann
11:00
Hamiltonian meander paths and cycles on bichromatic point sets
Oswin Aichholzer, Carlos Alegría, Irene Parada, Alexander Pilz, Javier Tejel, Csaba D. Tóth, Jorge Urrutia and Birgit Vogtenhuber
11:20
Matching random colored points with rectangles
Josue Corujo, David Flores-Peñaloza, Clemens Huemer, Pablo Pérez-Lantero and Carlos Seara
11:40
Perfect rainbow polygons for colored point sets in the plane
David Flores-Peñaloza, Mikio Kano, Leonardo Martínez-Sandoval, David Orden, Javier Tejel, Csaba D. Tóth, Jorge Urrutia and Birgit Vogtenhuber
12:00
SHORT BREAK
SESSION 6  Chair: Birgit Vogtenhuber
12:10
Detecting inclusions for O-convex hulls of bichromatic point sets
Carlos Alegría, David Orden, Carlos Seara and Jorge Urrutia
12:30
On circles enclosing many points
Mercè Claverol, Clemens Huemer and Alejandra Martínez-Moraian
12:50
On the Triangle Vector
Oswin Aichholzer, Ruy Fabila-Monroy and Julia Obmann
13:10
LUNCH
SESSION 7  Chair: Rodrigo Silveira
14:30
A random polytope approach for classifying hollow polytopes
Oscar Iglesias-Valiño
14:50
Interpolating shapes with singularities using toric orbifolds
Ander Elkoroaristizabal Peleteiro and Julian Pfeifle
15:10
Erhart positivity of orbit polytopes
Filip Cano Córdoba and Julian Pfeifle
15:30
COFFEE BREAK
SESSION 8  Chair: Narcís Coll
15:50
Total domination of near-triangulations
Javier Tejel, Mercè Claverol, Alfredo García, Gregorio Hernández, Carmen Hernando, Montserrat Maureso and Mercè Mora
16:10
Can one shape the color of a graph?
María Á. Garrido-Vizuete, Alberto Márquez and Rafael Robles
18:30
SOCIAL DINNER
WEDNESDAY, JULY 3
10:00
Invited Talk: Carme Torras Research Challenges in Cloth Manipulation by Robots
Chair: Vera Sacristán
11:00
COFFEE BREAK
SESSION 9  Chair: Gregorio Hernández
11:30
Reconfiguring edge-connected pivoting modular robots
Hugo A. Akitaya, Esther M. Arkin, Mirela Damian, Erik D. Demaine, Vida Dujmović, Robin Flatland, Belén Palop, Irene Parada, André van Renssen and Vera Sacristán
11:50
Optimal coordinated motions for two squares
Dan Halperin, Víctor Ruiz, Vera Sacristán and Rodrigo Silveira
12:10
Route graph construction from GPS trajectory data
Anton Bardera, Marta Fort and Yuejun Guo
12:30
SHORT BREAK
SESSION 10  Chair: Marta Fort
12:40
Real-time accurate and robust Simultaneous Localization and Mapping
Francisco Javier Delgado del Hoyo, Javier Finat Codes and Belén Palop
13:00
Using spectrum graph coloring in air traffic management
Alejandra Martínez-Moraian, David Orden, Jose Manuel Gimenez-Guzman and Iván Marsa Maestre
13:20
LUNCH